phone 77 4232833

location_on Almatur-Opole Sp. z o.o.
Ozimska 26/2, 45-058 Opole

Zielone szkoły Polska


Karkonoskie Tajemnice - park nauki i techniki, podziemne miasta, sekrety legendarnych zamków

5 dni
od 650

Infolinia 77 4232833 Zadzwoń


Opis

Karkonosze są najruchliwszym rejonem turystycznym Sudetów. Turystykę letnią i zimową ułatwiają schroniska i wyciągi krzesełkowe z Karpacza i ze Szklarskiej Poręby. Szlaki piesze na Śnieżkę i inne szczyty tych gór cieszą się niewiele mniejszym zainteresowaniem od tatrzańskich. Stolicą tego regionu jest Karpacz – jedna z największych stacji klimatycznych położona u podnóża Śnieżki, słynąca z pięknego kościółka Wang zbudowanego w XII wieku w Norwegii. Ponadto warto wybrać się w Karpaczu na spacer na krucze Skały, skąd rozpościera się piękny widok na Karkonosze, które od roku 1959 tworzą teren Karkonoskiego Parku Narodowego.

Program ramowy wyjazdu:

1 dzień Wyjazd w godzinach rannych (godzina i miejsce zbiórki do ustalenia). Przejazd do Zamku Książ pod Wałbrzychem, gdzie poznamy historię zamku i jego mieszkańców. Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnej lokalizacji – warto go zobaczyć i poznać w pełnej krasie! Trasa do ustalenia. Przejazd do Wałbrzycha. Wizyta w parku nauki i techniki ExploraPark. Pomimo iż w nazwie jest to park nauki i techniki, to przede wszystkim króluje tam matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne dla dużych i małych. Centrum jest interaktywne – zwiedzający sam wprawia w ruch modele, testuje prawo Pitagorasa czy tworzy konstrukcje. W zwiedzaniu towarzyszą pracownicy Centrum, którzy podsuwają zadania, dopasowują do poziomu wiedzy i umiejętności, a w razie problemów naprowadzają na rozwiązanie. Wszystko po to, aby kontakt z królową nauk był przyjemnością dla wszystkich. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień Śniadanie. Zwiedzanie Karpacza: ewangelicko - augsburski kościółek Wang, wzniesiony w XIIIw. w południowej Norwegii. Wycieczka piesza w góry, udamy się do położonego nad Małym Stawem popularnego schroniska Samotnia. Długość trasy w obie strony to około 9 km, suma przewyższeń jedynie 412 m, a czas potrzebny do pokonania szlaku to około 3 godziny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

3 dzień  Śniadanie. Przejazd do Karpacza. W programie Karkonoskie Tajemnice, zwycięzca w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”, to podziemna, multimedialna ekspozycja przedstawiająca legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy Ducha Gór! W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, Odwiedzający poznają najwspanialsze przekazy i legendy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna i multimedialna, sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza. Wyjazd do Szklarskiej Poręby. Dojazd do Wodospadu Kamieńczyka. Na dno kanionu schodzimy po metalowych schodach. Dalej poruszamy się po chodniku przytwierdzonym do skalnej ściany, którym docieramy do podnóża wodospadu. Woda spada tu z wysokości 27 metrów tworząc malowniczą kaskadę, na którą składają się trzy nierównej wysokości progi. Dopiero z tego miejsca widać piękno Wodospadu Kamieńczyka. Duże wrażenie robi także Kanion Kamieńczyka o długości 100 metrów  i pionowych ścianach o wysokości do 25 metrów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

4 dzień Śniadanie. Wizyta w miasteczku Western City. Miasteczko Westernowe zajmuje teren 5ha, położone jest u stóp Snieżki składa się z 12 drewnianych budynków swoim wyglądem nawiązujących do starych, westernowych miasteczek. W Western City każdy może znaleźć coś dla siebie. Można tutaj strzelać z łuku Indiańskiego, rzucać do celu nożem, włócznią, rywalizować we wspinaczce na Pal Męczarni stojący dumnie na środku miasta. Dzieci mogą przejechać się kolejką, jeżdżącą po wyznaczonym torze na początku miasta. Starsi mogą nauczyć się rzucać prawdziwym kowbojskim lassem, które jest nieodłącznym atrybutem każdego kowboja pracującego z bydłem. W jednym z budynków znajduje się strzelnica kowbojska, gdzie można strzelać z wiatrówek: westernowych koltów, rewolwerów, winchesterów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

5 dzień Śniadanie, wykwaterowanie z ośrodka. Programu do wyboru z trzech poniższych propozycji:

 1. Przejazd do Głuszycy. Wizyta w Podziemnym Mieście Głuszyca – Kompleks Osówka. Trasa edukacyjna. Po zakupieniu biletów dzieci spotykają się z prowadzącym przy budynku Centrum Turystycznego zostają poinstruowane o zasadach trasy edukacyjnej. Podzielone zostają na grupy. Każda grupa otrzymuje ilustrowany przewodnik po kompleksie, części naziemnej i podziemnej. W przewodniku są różne zadania przyrodnicze i historyczne, które podczas wędrówki należy wykonać. Za każde poprawne wykonane zadanie otrzymują punkty. Po zakończeniu trasy wyłoniona zostaje zwycięska grupa. Otrzymuje ona nagrody specjalne dla zwycięzców. Pozostałe dzieci drobne upominki za ukończenie trasy. Trasa uczy działania zespołowego ale również pomaga poznać zagadnienia przyrodnicze oraz wprowadza w prosty sposób w aspekty trudnej historii konfliktów zbrojnych i konsekwencji z nimi związanymi w XX w. Pokazuje również budowę kompleksu Osówka. Polecana dla dzieci młodszych. Czas zwiedzania ok.2 godz./część naziemna 75 min. część podziemna 45 min. Zalecane wygodne, sportowe obuwie.
 2. Przejazd do Sobieszowa - w programie wejście na Zamek Chojnik. Według legendy, w zamku mieszkała Kunegunda, która kandydatów do swojej ręki wystawiała na tak ciężkie próby, że przeważnie kończyli tragicznie, pod urwiskiem. Wejście na zamek (najlepiej czerwonym szlakiem) zajmuje około 1 godzinę. Po krótkim odpoczynku zwiedzanie ruin. Z dolnego zamku można się dostać na górny zamek, w którym mieściła się zbrojownia, kaplica oraz pomieszczenia pałacowe. Największą atrakcją zamku jest jednak wieża obronna, na którą można się dostać po schodach. Dopiero z tego miejsca widać rozległe ruiny i łatwiej jest wyobrazić sobie jak zamek wyglądał przed wiekami. Widoki z wieży rozciągają się na całą, malowniczą okolicę. Przejazd do Jeleniej Góry, spacer po jednym z najładniejszych rynków Śląska.
 3. Przejazd do Walimia. Wizyta w Muzeum Sztolni Walimskich. Część podziemna kompleksu składa się z 3 równoległych, nie obudowanych sztolni oraz systemu łączących je pod kątem prostym wyrobisk komorowych. W sztolni nr 1, w odległości ok. 30 m od wlotu, znajduje się obetonowana, nie wykończona wartownia, kontrolująca ruch z zewnątrz. Wewnątrz zgromadzono eksponaty i nieliczne dokumenty związane ze wszystkimi kompleksami. Czas zwiedzania ok. 45 minut. Temperatura wewnątrz – stała: + 6 stopni Celsjusza. Wilgotność ok. 98 %. Trasa oświetlona elektrycznie. Zalecane wygodne, sportowe obuwie. Przejazd do Zagórza Śląskiego.
  W programie Zamek Grodno - jeden z ciekawszych obiektów turystycznych w okolicach Wrocławia. Wspomina o nim wiele legend i podań Dolnego Śląska. Zwiedzając zamek, warto wejść na wieżę widokową, z której można zobaczyć pobliskie Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie.

Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce zbiórki i zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Kolejność poszczególnych punktów programu może ulec zmianie – w zależności od dokonanych rezerwacji. Szczegółowy program ustala pilot. Pilot nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Zielona szkoła autokarowa - grupa 44 uczniów + 3 opiekunów + 1 kierownik - cena od 650 zł/os.

Zielona szkoła klasowa - grupa 20-24 uczniów + 2 opiekunów + 1 kierownik - cena od 750 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie:

- transport: autokar lub mikrobus turystyczny

- zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelu, ośrodku turystycznym lub hostelu

- wyżywienie: 4 śniadania i 4 obiadokolacje                        

- ubezpieczenie NNW w firmie Signal Iduna S.A. 

opieka pilota biura

- podatek VAT marża

- rezerwacja biletów wstępu

WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE!

 • Podane ceny wycieczki nie zawierają opłat za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Orientacyjne ceny ulgowych wstępów (2020r): Zamek Książ – zwiedzanie z przewodnikiem: trasa 40 min. 24 zł/os., trasa 90 min, 29 zł/os., trasa Szlakiem Daisy 34 zł/os., ExploraPark 22 zł/os., Karkonoskie Tajemnice: zwiedzanie 12 zł, zwiedzanie + warsztaty 22 zł/os., przewodnik w góry 450 zł/grupę, Wodospad Kamieńczyka 3 zł/os., Western City - karnet promocyjny dla grup szkolnych 24 zł/os., w cenie tej mieści się: jazda konna – spacer, przejazd kolejką, strzelnica indiańska, rzut podkową, rzut włócznią, wejście na "Pal Męczarni", bilet wstępu, Osówka: trasa edukacyjna 25 zł/os., Zamek Chojnik 9 zł/os., Sztolnie Walimskie 16 zł/os., Zamek Grodno 16 zł/os., bilet łączony: Sztolnie Walimskie + Zamek Grodno 26 zł/os.

 • Ceny dotyczą grup wyjeżdżających z województwa opolskiego. Dla grup spoza województwa doliczamy dopłatę za transport.

 • Ostateczna cena jest uzależniona od terminu wyjazdu i ilości uczestników.

 • Płatność za wycieczkę w dogodnych ratach.

 • Obowiązkowa składka na TFG - 2 PLN i na TFP – 2 PLN.

  Podana cena imprezy nie zawiera obowiązkowych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 2 PLN oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy – 2 PLN.

 • Możliwość realizacji BONU TURYSTYCZNEGO. Na życzenie klienta biuro może doliczyć dodatkowe świadczenia nie ujęte w podstawowej cenie wycieczki takie jak: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, park rozrywki, dodatkowe posiłki oraz usługi miejscowych przewodników.

 • Na życzenie szkoły możliwy jest przyjazd przedstawiciela biura (pilota) na spotkanie organizacyjne z Rodzicami, Organizatorami lub Uczestnikami.

PROPONOWANA PROBLEMATYKA ZAJĘĆ:

1. Karkonoski Park Narodowy i jego atrakcje przyrodnicze.
2. Wodospady w Polsce - rozmieszczenie, charakterystyka, powstanie.
3. Ochrona środowiska w Polsce, Czechach i Niemczech - różnice i podobieństwa.
4. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej - przeszkody i wyzwania.
5. Uzdrowiska i ośrodki turystyczne Kotliny Jeleniogórskiej.